Osoby ze szczególnymi potrzebami
Koordynator ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej – Joanna Charmuszko, pokój nr 22 (parter budynku), tel. 87 563 12 48
Zastępca Koordynatora ds. dostępności informacyjno-komunikacyjnej - Marta Bierdzio, tel. 87 563 13 00
Koordynator ds. dostępności architektonicznej – Kamil Ostrokołowicz, tel. 87 563 12 37
Koordynator ds. dostępności cyfrowej – Mariusz Orchowski, tel. 87 563 12 02
e-mail: [email protected]
Informacja o działalności Sądu Okręgowego w Suwałkach – tekst łatwy do czytania ETR (Easy-To-Read)
Rzuty budynku
Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw
Sąd Okręgowy w Suwałkach informuje osoby zmagające się z różnego rodzaju niepełnosprawnością oraz osoby nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia, że w sytuacji wezwania do Sądu na rozprawę osoby niepełnosprawnej lub nieporadnej może ona skontaktować się - telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej - z sekretariatem właściwego Wydziału albo z Biurem Obsługi Interesantów i przekazać Sądowi informację, że na rozprawę została wezwana osoba niepełnosprawna. Informacja taka pozwoli przygotować dla rozpoznania sprawy odpowiednią salę rozpraw, do której dotarcie nie powinno być nadmiernie skomplikowane, jak również, w razie istnienia takowej konieczności, zadbać Sądowi o zapewnienie stosownej opieki w zakresie poruszania się osoby niepełnosprawnej lub nieporadnej po terenie budynku Sądu.
Nadmienia się również, iż:
- wejście główne do Sądu Okręgowego w Suwałkach zostało dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu (również poruszających się na wózkach inwalidzkich), poprzez zamontowanie przy schodach platformy pionowej. Aby uruchomić niniejszą platformę NALEŻY: powiadomić policję sądową (pokój nr 24 - PARTER) lub telefonicznie pod numer: 087 563 12 60. Po uruchomieniu platformy pionowej podczas podjazdu należy trzymać bez przerwy przyciski ze strzałkami. Osoba niepełnosprawna jest doprowadzana do holu głównego Sądu w asyście policji sądowej.
- na wyposażeniu Sądu znajduje się:
- schodołaz do poruszania się osób na wózkach inwalidzkich bez napędu elektrycznego po schodach na ciągach komunikacyjnych. W celu skorzystania ze schodołazu, należy zgłosić tę potrzebę odpowiednio wcześniej. Pracownik, który jest odpowiedzialny za jego obsługę będzie mógł go wtedy udostępnić. Odpowiedni wózek do poruszania się po schodołazie jest na wyposażeniu Sądu.
- podjazd dla niepełnosprawnych – zlokalizowany przy wejściu od parkingu wewnętrznego Sądu.
- wewnątrz budynku Sądu znajduje się winda ogólnodostępna umożliwiająca dotarcie na każdą kondygnację budynku.
- w celu wcześniejszego przygotowania wizyty w Sądzie należy skontaktować się z Biurem Obsługi Interesantów pod numerem telefonu: (87) 563 12 48.
Jednocześnie informujemy, że wszyscy pracownicy Sądu mają obowiązek okazania wszelkiej pomocy osobie niepełnosprawnej.
W oparciu o ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t. j. Dz. U. z 2017 poz. 1824) w kontakcie z sądem osoba niesłysząca lub słabo słysząca może skorzystać z :
- pomocy pracownika Biura Obsługi Interesanta Sądu Okręgowego w Suwałkach,
- pomocy osoby przybranej tj. każdej, innej osoby fizycznej, która ukończyła 16 rok życia, wybranej przez osobę niesłyszącą lub słabo słyszącą. Zadaniem osoby przybranej będzie pomoc w załatwieniu spraw w sądzie.
Z pomocy osoby przybranej nie można skorzystać w sytuacji, gdy informacje, które mają być przekazane są prawnie chronione ze względu na ochronę informacji niejawnych. W takiej sytuacji dostęp do takich informacji przysługuje wyłącznie osobie, której te informacje dotyczą.
Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t. j. Dz. U. z 2017 poz. 1824) obowiązek zapewnienia świadczenia usług tłumacza języka migowego spoczywa na organach administracji publicznej. Obowiązek ten dotyczy wyłącznie organów określonych w art. 5 § 2 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 j.t).
Zgodnie ze wskazaną definicją organami administracji publicznej są ministrowie, centralne organy administracji rządowej, wojewodowie, działające w ich lub we własnym imieniu inne terenowe organy administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej), organy jednostek samorządu terytorialnego oraz organy i podmioty wymienione w art. 1 pkt 2 tej ustawy. Biorąc pod uwagę powyższe, sądy, jako organy sądownictwa, nie są organami administracji publicznej, w związku z czym nie mają obowiązku zapewniania usług tłumacza języka migowego.
Pliki do pobrania:
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się.